
Czy znasz wskazówki, które pomogą ci łatwo zdać egzamin na prawo jazdy?
Często potencjalny kierowca może z łatwością zdać test wiedzy teoretycznej zarówno w swojej szkole jazdy, jak i w Ośrodku Ruchu Drogowego. Jednak trudności często zaczynają się od podejścia do praktycznego egzaminu na prawo jazdy. Chociaż wiele rzeczy wydaje się wiadomych, zdarza się, że podekscytowanie egzaminem praktycznym wywraca wszystko do góry nogami. Dlatego też dla tych, którzy nie mogą się doczekać tego wyjątkowego dnia, przygotowaliśmy artykuł, który mamy nadzieję, pomoże zapoznać się z najważniejszymi kryteriami egzaminu praktycznego.
Zaczniemy od głównych błędów krytycznych, po których egzamin się kończy, błędów niekrytycznych, z których część nie jest rażąca, ale może wpłynąć na wyniki egzaminu, a na koniec podamy kilka ważnych wskazówek, jak właściwie przygotować się do egzamin końcowy.
Poważne błędy krytyczne w egzaminie rejestrowym
Wiele osób zapewne o tym nie wie, ale jeśli podczas egzaminu zostanie popełniony krytyczny błąd, jest on natychmiast przerywany, a egzaminator zapisuje wynik jako „Negatywny”. Dobrą wiadomością w tym przypadku jest to, że nawet jeśli nie zdasz egzaminu, będziesz mógł dokończyć jazdę i samodzielnie wrócić do Ośrodka Ruchu Drogowego.
Ponadto do końca trasy wszelkie błędy, które popełnisz, będą nadal oceniane, co oznacza, że będziesz dokładnie wiedział, co zrobiłeś źle.
W szkole nauki jazdy powinieneś być wprowadzony w krytyczne błędy:
Egzaminator interweniuje ustnie lub fizycznie podczas badania, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji drogowej lub wypadku.
Zdający niepoprawnie odpowiada na wszystkie pytania teoretyczne na początku egzaminu (o wnętrze samochodu, sprawdzenie urządzeń itp.).
Zdający nie stosuje się do poleceń egzaminatora – jedzie w innym kierunku niż wskazany, wykonuje ćwiczenie inne niż zostały wydane.
Kolizja w ruchu drogowym spowodowana niebezpieczną sytuacją. Może to być jazda po przeszkodzie (stojak, podpora, krawężnik) spowodowany wypadkiem drogowym, którego sprawcą jest zdający.
Niewłaściwy dobór biegów, który może prowadzić do ryzyka wypadku.
Używanie nieodpowiedniego sprzętu lub nieużywanie niezbędnych rzeczy. (np. używanie telefonu komórkowego przy pracującym silniku, niezapinanie pasów bezpieczeństwa przed jazdą lub manewrowaniem).
Jest to zasadniczo całe spektrum błędów krytycznych. Po popełnieniu tego typu wykroczenia egzaminator stwierdzi, że nie posiadasz niezbędnej wiedzy, aby zostać pełnoprawnym kierowcą samochodowym i musisz znacznie poprawić swoje umiejętności.
Błędy niekrytyczne na egzaminie
W sumie podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy można popełnić jeden niekrytyczny błąd podczas każdego zadania egazminacyjnego. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że masz dużą swobodę przy minimalnych przewinieniach, ale nie odpręż się zbytnio. Tutaj będziesz oceniany znacznie bardziej rygorystycznie niż w szkole jazdy, więc zachowaj czujność przez cały egzamin.
Radzimy wziąć pod uwagę powyższe aspekty, aby drobny szczegół nie kosztował Cię pozytywnego wyniku egzaminu.
Błędy niekrytyczne na egzaminie można podsumować w następujący sposób:
Niewystarczająca wiedza przy wyszukiwaniu urządzeń samochodowych, wyjaśnianiu, jak działają i zarządzają. Na początku egzaminu zostaną zadane pytania techniczne dotyczące samochodu, dlatego należy być przygotowanym na wyjaśnienie, w jaki sposób sprawdzisz działanie i stan pojazdu.
Urządzenia zabezpieczające i sterujące samochodów. Może to być nieprawidłowy wybór biegu podczas uruchamiania silnika samochodu, nieprawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa lub próba uruchomienia samochodu, gdy jest już odpalony.
Sterowanie podstawą sprzęgła. Jeśli badany zwolni sprzęgło zbyt szybko lub zbyt wolno, gdy włącza biegi przez długi czas (zarówno całkowicie, jak i niecałkowicie wciśnięte), nie zwalniając sprzęgła bez włączania biegu, jest to również uważane za błąd niekrytyczny.
Kontrola podstawy akceleratora. Zbyt małe lub zbyt mocne wciśnięcie pedału przyspieszenia, gdy sprzęgło jest niekompletne lub rozłączone.
Zły wybór napędu. Może to oznaczać jazdę ze zbyt dużą lub zbyt niską prędkością obrotową silnika, gdy ruch uliczny tego nie wymaga, lub wybrany bieg nie odzwierciedla sytuacji na drodze. W szkołach nauki jazdy czasem te fakty po prostu zapomina się przedstawić uczniom.
Chociaż te błędy nie są poważnym naruszeniem zasad, ignorowanie szczegółów może być fatalne w skutkach końcowych, więc bądź ostrożny i zrozum ogólne wymagania dotyczące jazdy.
Wskazówki dla przyszłego kierowcy
Znajomość kryteriów egzaminacyjnych
Chociaż może się to wydawać proste, musisz znać ogólne wymagania egzaminu praktycznego. Ponieważ zostaniesz oceniony niezwykle rygorystycznie, a odpowiednia znajomość najważniejszych kryteriów sprawi, że nie wpadniesz w drobiazg, który nie pozwoli Ci uzyskać pozytywnego wyniku egzaminu.
Właściwy czas na egzamin
Wielu zapewne zgodziłoby się, że łatwiej jest zdawać egzamin, gdy w mieście nie ma dużego ruchu. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse, zaleca się przystąpienie do egzaminu w sobotę, najlepiej już rano.
Większość ludzi będzie poza miastem lub zostanie w domu na weekend, więc ruch powinien znacznie spaść. Być może będziesz musiał poczekać dłużej na termin egzaminu, warto być cierpliwym i ograniczyć się do bezpieczniejszej opcji.
Dodatkowa jazda z instruktorami jazdy
Ponieważ do czasu przystąpienia do egzaminu praktycznego zdałeś już egzamin praktyczny w swojej szkole, wskazane jest zapisanie dodatkowych lekcji w celu dalszego doskonalenia swoich umiejętności. Twoi instruktorzy w szkole jazdy już Cię znają i będą wiedzieć, jakie umiejętności musisz poprawić. Wybierz szkoły, które mają naprawdę dobre opinie i oceny byłych uczniów. Rankingi szkół jazdy odzwierciedlają jakość szkolenia instruktorów i powinny pomóc w znalezieniu najbardziej odpowiednich nauczycieli.
W podsumowaniu
W tym artykule omawiamy główne błędy krytyczne i niekrytyczne w egzaminie praktycznym oraz przedstawiamy kilka ogólnych wskazówek. Aby oczekiwać pozytywnego wyniku, najważniejszą rzeczą jest uważność, znajomość wspólnej płaszczyzny i po prostu nie zamartwianie się, pełne zaufanie do swoich talentów.